Upgrade to Turbo Binance Tr ile yatırımların %10 geri dönsün reklam-alani reklam-alani reklam-alani

Server Kurulumu [USKOCUCE.COM ÖZEL] -> Knight Online Server Dosyaları nedir ne işe yarar ? nasıl kurulur ?

speedygonzales

Administrator
Yönetici
Katılım
26 Nis 2020
Mesajlar
102
Tepkime puanı
61
Puanları
28
Bu alanı açmamdaki amaç hangi foruma girerseniz girin sizlere yardım edecek birini bulamayışınız ve hep sorunlu dosyalar ile karşılaşmanız Biz ise Uskocuce.com ekibi olarak sizlere en doğruyu ve en düzgünü anlatmak ve yardımcı olmak ile yükümlüyüz.

Sizler için hazırladığım bu yazımı ve anlatımlarımı takip etmenizi rica eder sitemize üye olmanızı tavsiye ederiz.
Çünkü yakın dönemde hiç bir yerde bulamayacağınız USKOCUCE Guard sistemli db paylaşacağım ve sizlerinde işine yarayacaktır.

1. Server Dosyalarına ilk Bakış

Herhangi bir yerden knight online server kurulum dosyaları indirdiniz.Klasör içinde karşınıza çıkacak dosyalar eksiksiz paylaşım ise şu şekildedir.

1.Database + ODBC bağlantısı bilgileri
2.Server Files
3.Map (smd,evt)
4.Quest (lua)
5.Client (patch)

Şimdi ilk olarak bunların ne işe yaradığını nasıl kurulum yapıldığını anlatayım.

1.Database; Diğer bir ismi ile veri tabanı olarak bilinen database, adından da anlaşılacağı üzere verilerin belli bir alanda depolanması anlamına gelmektedir. Burada oyunun verilerini kaydeden ve client,server files arasında haberleşerek veri akışı sağlayan bir veri tabanımız bulunuyor.Bunu anlıyacağınız şekilde kısaca özetleyim.Örneğin veri tabanımızı kurduk odbc ayarlarımızı yaptık (obdc hakkında detaylı olarak altta anlatım yapıcam) server fileslarımızı başlattık client tarafından oyuna giriş yapıyoruz burada ilk şifremizi oluşturduk örneğin kullanıcı :test şifre:test bu verileri database ye kaydetmektedir.Burada tüm kayıt işlemleri database üzerinden yapılmaktadır.Database MSQL üzerinden çalışmaktadır.Burada account yani hesap bilgilerini direkt tb_user tablosuna kaydetti.Burada kısa bir özetle databasenin çalışma mantığını anlattım.Gelelim kurulumuna;İndirdiğiniz database nin hangi MSQL versiyonu desteklediğini bilmeniz gerekir.Örneğin MSQL 2017 ile yedek alınmış bir database 2017 öncesi versiyonlarda içeri aktarılamaz.MSQL 2017 ile tüm database sürümlerini içeri aktarabilirsiniz.SQL Server 2017 kurabilmeniz için işletim sisteminiz windows 7 üzeri ve 64 bit olması gerekir.

Database nasıl yüklenir ?

Öncelikle kurulum yapılacak pc de msql yüklü olması gerekir.Bunun için server kurulum kısmından SQL Sürümlerine ve kurulumlarına bakabilirsiniz.MSQL kurulumunu yaptık şimdi database içeri aktarma (restore) işlemini anlatıcam.
Microsoft SQL Server Management Studio 17 Başlatıyoruz. Ben 2017 de çalışıyorum siz diğer versiyonlar içinde aynı işlemi yapabilirsiniz.Programımızı başlattık ve il açılışda şu ekran gelicekBurada Server type ; database engine seçili olucak yani biz veri tabanı yönetimi yapıcaz.
Server Name: Burada size kurulumda tanımladığı pc id ile giriş imkanı sunuyor.Uzak sunucu SQL yönetimi için buraya sunucunun IP adresini girmeniz gerekiyor.
Authentication:Burada Windows Authentication seçili olursa localde çalışma alanı sağlarsınız.Uzak erişim yapmak istiyorsanız SQL Server Authentication seçmeniz gerekir.Seçildiğinde size id şifre bilgileri kısmını aktif edicek buraya bilgileri girerek uzak sql bağlantısı yapabilirsiniz.

Giriş yapalim ve database mizi yükleyelim.Burada database kısmına gelip mouse ile sağ tuş yaparak restore diyoruz.
Burada içeri aktarıcağımız database yi seçiyoruz.Device seçeneğine tıklayın ve ok ile gösterdiğim alana tıklayarak database nin bulunduğu yerden seçimini yapın.Restore seçeneğine tıklayın ve database yi yükleyin.Database restore işlemimiz bitti.Direkt restore ettiğimizde database daha önce hangi isim ile backup alınmış ise o isimde restore olarak yüklenir.Örneğin paylaşan kişi database ismi kn_online olarak backup almış ise direkt kn_online olarak restore edilir.Restore işlemimiz tamamlandı bundan sonraki düzenlemeler için server files kısmına geçiyoruz.

2.Server Files ve .ini Ayarları kurulumu

Paylaşılan dosyalarda karşımıza şu şekilde exe ler gelicek.

Loginserver.exe
AIServer.exe
GameServer.exe
Loginserver.exe; Çalışma mantığı şu Client + Server Port aracılığı ile haberleşme sağlıyarak oyuna giriş yapabilmeniz için veri transferini sağlıyor.Client kısmında server.ini loginserver ile haberleşme kısmına bakıyor loginserver databasede version tablosu ve game_login yada account_login gibi prosüdürlerle veri transferi gerçekleştiriyor.Burada version tablosuna yazdığımız versiyon sayısını okuyor örneğin 2250 yazdık oyun versiyonunuz 2250 oluyor client kısmında server.ini düzenlerken ip dışında versiyonda 2250 yazıyoruz bu şekilde bağlantı gerçekleşiyor.

Loginserver.ini ve ODBC ayarları

ODBC Oluştururken rastgele forumlarda yazan odbc dışında ilk bakmamız gereken yer .ini dosyaları.Örneğin loginserver.ini inceleyelim

[DOWNLOAD]
PATH=/ (Buraya Patch Yolu)
URL=ftp.yoursite.net (Buraya IP Yazıyoruz)

[GAME_SERVER_LIST]
COUNT=1

[NEWS]
TITLE_00= (Oyuna giriş Mesajı)
TITLE_01= (Oyuna giriş Mesajı 2.Satır)
TITLE_02= (Oyuna giriş Mesajı 3.Satır)

[ODBC]
DSN=KO_MAIN (Burası ODBC okuduğu yer.Bakın burada KO_MAIN ODBC ile haberleşiyor) -( Kimi Server Files'larda Kn_online vb şeyler olur.)
PWD=password
UID=username

[SETTINGS]
PORT=15100 (Oyun portu burada değişiklik yaparsanız knightonline.exe de aynı işlemi yapın)


Burada loginserver.ini KO_MAIN ODBC Bağlantısı kullanıyor.Bunun için açmamız gereken KO_MAIN adında ODBC burada oluştururken 32 ve 64 bit seçenklerinde oluşturmayı unutmayın.

Aynı işlemi diğer gameserver.ini ve aiserver.ini de yapın Orada yazılan dışında ODBC oluşturmanıza gerek yok! Ayarlarımızı yaptıktan sonra sırasıyla filesları açalım.
Loginserver.exe,aiserver.exe,gameserver,exe

3.MAP ve EVT Dosyaları

Burada dikkat etmemiz gereken şu,hangi versiyonu kullanıyorsunuz? 1299 versiyon kullanıyorsanız çoğu dosyalarda evt uzantılı dosyalarla karşılaşabilirsiniz.Evt lerin mantığı oyun içi Görevlerin işlevini sağlayabilen dosyalar.Örneğin worm kesme görevini değiştiriceksiniz burada düzenlemeniz gereken yer evt dosyasıdır hangi evt yi cağırdığına bakarak içinde düzenlemeler yapabilirsiniz.Tabi bunları yaparken aynı şekilde client kısmında değşikliklerde yapmanız gerekebilir.v1397 ve üzeri için evt sistemi kullanılmamaktadır.Map dosyalarına geçelim map dosyalarında çalışma mantığı şudur .smd uzantılı bu dosyalar oyun içinde haritaların kordinat verilerini ve karakter başlangıç noktalarını belirler.Örneğin maradon.smd bunun içini smd editörle açıp kontrol ettiğinizde gerekli kordinatları inceleyebilirsiniz.Smd dosyaları zones tablosundan okunur.

4.Quest Görev Sistemi (LUA)

Görev sistemi şu şekilde çalışmaktadır.Lua yada quest adında klasörler bulunur ve bunların içinde başında rakam ve sonunda npc adında lua dosyaları vardır.Burada dikkat etmemiz gereken konu şu şekilde örneğin;17175.melanor.lua burada 17175 yazan kısım npc id si bunada k_npc tablosunda karşılığına bakabilirsiniz.Lua düzenlemek için notepad++ uygulamasını kullanabilirsiniz lua düzenlerken çalışma mantığına hakim olmanız gerekir,indirdiğiniz dosyalarda lualar bir birinden farklı olabilir buda kodlayan kişinin src yani kaynak kod kısmında kullandığı görev yazılım dili ve tanımlamalarından kaynaklanmaktadır.Luaları database de questhelper tablosundan okur.Yine aynı şekilde yaptığınız düzenlemelerde client kısmındada değişiklikler yapmanızı gerektiren durumlar olabilir.

5.Client & Patch

İndirdiğiniz dosyalarda client yada patch bulunması gerekir.Patch olmaması sizin oyuna girmenize zorluk çıkarır ve oyun içi bir çok hata ile girişte karşılaşabilirsiniz.Patch klasörünü kurucağınız dosyaların versiyonunda olan bir cliente atın ve server.ini kısmını düzenleyin.Bu şekilde kurulum yaptığınız servere oyun clientinden giriş yapabilirsiniz.

Bu anlatım alt yapı bilgisi olmayan yeni kuruluma başlayan arkadaşlara yardımcı olma amaçlı hazırlanmıştır.